Kahvilla ja sherryllä maustettu sienikeitto

Kahvilla ja sherryllä maustettu sienikeitto

Tummat sienet ja kahvi sopivat niin hyvin yhteen, että maustamisintoni ei jäänyt pelkkään risottoon. Kahvilla ja sherryllä maustettu sienikeitto sisältää samoja makuja kuin hiljattain tekemäni suppisrisotto. Vegaaninen sienikeitto on kermainen ja maultaan niin elegantti, että se menisi ravintolaruoasta.

Soseuta osa sienistä

Tämän sienikeiton toinen salaisuus kahvin lisäksi on tapa, jolla sienet käsitellään. Osa sienistä soseutetaan keiton joukkoon, jotta koostumuksesta tulee paksu ja samettinen. Osa taas kuullotetaan ja lisätään soppaan vasta loppuvaiheessa.

Näin keittoon tulee täyteläinen koostumus ja vaihtelevaa suutuntumaa, eivätkä kokonaiset sienet muutu kumimaisiksi. Pienet suppikset ovat myös niin kauniita, että ne on kiva jättää kokonaisiksi koristeiksi.

Samaa kikkaa kannattaa kokeilla sienikastikkeeseen, ja tämä suppilovahverokeitto taipuu myös kastikkeeksi. Minä panin keitonjämät sellaisenaan kalan ja uunijuuresten lisukkeeksi. Voit myös suurustaa keittoa lisää, jos haluat vielä paksumman ja kastikemaisemman koostumuksen.

Säilykesienetkin sopivat

Suppilovahveroiden lisäksi muut tummat sienet, kuten erilaiset rouskut sopivat tähän keittoon. Pidän kovasti Sauvon metsäsienisäilykkeistä, jotka ovat vieläpä kohtuuhintaisia.

Käyttäisin myös säilykesieniä siten, että soseuttaisin osan keittoon ja lisäisin noin kolmanneksen sienikuutioista liemeen loppuvaiheessa.

VINK: Voit korvata sherryn marsalalla. Sokerin määrä riippuu viinin makeudesta. Jos käytät makeaa viiniä, voit lisätä vähemmän sokeria.

VINK VINK: Voit käyttää kirvelin sijaan muita yrttejä. Persilja on melko samanlainen, miedohko yrtti. Myös timjami sopii sienikeittoon, mutta se on voimakkaampi. Lisää vahvaa yrttiä vähän kerrallaan ja maistele keittoa.

Kahvilla maustettu sienikeitto

6 – 8 annosta

  • 2 – 3 litraa suppilovahveroita tai muita tummia sieniä
  • 1 keltasipuli
  • 2 valkosipulinkynttä
  • 0,75 desiä puolikuivaa tai makeaa sherryä/marsalaa
  • 0,5 desiä vahvaa kahvia
  • 2 desiä vahvaa sienilientä (2 desiä vettä + 2 sienifondinappia)
  • 5 desiä kaurakermaa
  • 2 teelusikallista kuivattua kirveliä/muuta mieluisaa yrttiä
  • 1 ruokalusikallinen soijaa
  • 2 ruokalusikallista sokeria
  • suolaa ja pippuria maun mukaan
  • oliiviöljyn ja rasvan sekoitusta kuullottamiseen (esim. Eleplant tai voi)

Suuurustamiseen:

  • 0,5 desiä vettä + 3 teelusikallista vehnäjauhoa

  1. Esivalmistele ainekset. Puhdista sienet. Kuori ja silppua sipuli ja valkosipuli.
  2. Lorauta kattilan pohjalle reilusti öljyä ja nokare suolaista rasvaa. Kuullota sipulisilppua pari minuuttia. Lisää sienet joukkoon ja kuullota, kunnes ne ovat kutistuneet noin puoleen. Siirrä kolmannes sienistä sivuun odottamaan ja jätä loput kattilaan.
  3. Kaada kattilaan sherry, kahvi, sieniliemi ja kaurakerma. Anna keiton porista keskilämmöllä kannen alla noin vartti.
  4. Lisää joukkoon kirveli. Soseuta keitto tasaiseksi. Tee suuruste: sekoita vehnäjauhot vesitilkkaan. Kaada suurusteneste keittoon ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Kiehauta keitto vielä nopeasti, jotta se paksuuntuu.
  5. Lisää joukkoon loput sienet. Maistele ja viimeistele keitto soijalla, sokerilla, suolalla ja ripauksella pippuria. Tarjoile ja nauti.

kahvilla maustettu sienikeitto

Parhaat sieniruoat

Syvän mokkainen suppilovahverorisotto sisältää samoja aineksia kuin suppiskeitto. Risotto maustetaan kahvilla ja sherryllä, ja osa sienistä lisätään risottoon vasta loppuvaiheessa. Myös mokkainen suppilovahveropiirakka maustetaan kahvitilkalla ja täyteläisellä mascarponella.

Täyteläinen tattikeitto maistuu parhaalta, kun se tehdään kuivatuista tateista. Tähänkin keittoon lorautetaan hieman sherryä, hunajaa ja soijaa mausteiksi.

Juustoisessa sienipiirakassa kantarelli saa kaverikseen vahvan Västerbotten-juuston. Kantarellirisoton kikka taas on ripaus currya, joka korostaa kivasti kantarellin luontaista mausteisuutta.

Lopuksi vielä yksi lempilisukkeistani: juustoinen sieni-kaurapaistos. Voit käyttää kaurasuurimoiden sijaan myös ohraa tai riisiä. Vakava varoitus, sienilaatikkoon tulee himo!

Olisikohan tässä nyt tarpeeksi sieniruokia tälle syksylle? Jos siirtyisi seuraavaksi jouluttamaan…

 

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.