Olen löytänyt nyt hyvän currypohjan, jota voi varioida lähes rajattomasti. Sen pohjalta syntyi myös lempeän lohduttava kukkkakaalicurry, jossa paahdettu kukkakaali saa kaverikseen runsaan kurkuman ja kardemumman.
Kardemumma komppaa kukkakaalia
Vaikka linkkailen jo jouluruokia someeni, yritän pidättäytyä omassa arjessani vielä hetken silleistä ja majoneesisalaateista. Intialaistyyliset ruoat ovat hyvää vastapainoa joulupöperöille, ja niiden mausteisuus lämmittää ja lohduttaa eteläsuomalaista loskamähmän keskellä. Tämä keltainen curry tuo kivasti väriä Iittalan kalpeille lautasille.
Yksi tämän syksyn lempiruoistamme on ollut mausteinen myskikurpitsacurry, jonka alkuperäinen ohje löytyy Cup of Kale -sivustolta. Kyseisen curryn pohjaohje on niin hyvä, että sitä on helppo muunnella. Nyt vaihdoin paahdetun kurpitsan paahdettuun kukkakaaliin, ja tomaattimurskan sijaan käytin nesteenä kookosmaitoa.
Mausteista jätin jeeran pois. Korvasin sen runsaalla kardemummalla, joka ei maistu tässä ruoassa lainkaan pullamaiselta. Kardemumman makeahko, hitusen kamferinen maku sopii loistavasti kukkakaaliin, joka on myös kypsennettynä makeahko. Käytin myös runsaalla kädellä kurkumaa, jotta curryyn tulisi selkeän keltaista väriä.

Käytä kaalin vihreät osat
Tein kukkakaalicurrysta tarkoituksella lempeän, jotta lapsetkin voivat syödä sitä. Mielestäni tämä curry maistuu parhaalta, kun itse kastike on makeahko, ja kuivattu chili ripotellaan vasta annoksen päälle.
Käytän parsa- ja kukkakaalista aina myös kannat ja lehdet, niin nytkin. Voit toki jättää kukkakaalin vihreät varret käyttämättä, mutta niistä saa kivasti väriä ja ruokaisuutta kastikkeeseen. Kukkakaalin paahtamista sen sijaan ei kannata skipata. Curryni ovat nousseet ihan uudelle tasolle sen jälkeen, kun aloin paahtaa osan kasviksista.
VINK: Voit korvata vihreät linssit kikherneillä. Punaisia linssejä en suosittele kukkakaalicurryyn, koska ne muuttuvat liemessä muhjuksi, ja linssien idea on tuoda pehmeään muhennokseen suutuntumaa.
VINK VINK: Voit jättää cashewpähkinät pois kukkakaalicurrysta. Tässä tapauksessa voit käyttää linssejä hieman enemmän.
Ruokaisia ja mausteisia linssikeittoja
Kukkakaalicurry innosti minut taas erilaisiin linssiruokiin. Aurinkokuivattua tomaattia sisältävä linssikeitto on tajuttoman hyvää, ja voit muokata sopasta kastikkeen, kun käytät hiukan vähemmän nestettä ja vaikka linssejä. Ohje on vegaaninen, mutta aurinkokuivattu tomaatti tuo siihen samanlaista makua, mitä ndujassa on.
Jos taas täysin soseutettu, kermainen linssikeitto miellyttää enemmän, testaa kookosmaitoon tehty linssikeitto. Se on lohduttavan paksua ja kauniin punaista. Jouluista tavallaan! 😀
Balsamicolla maustettu punainen linssikeitto saa eleganttia makua balsamicosiirapista. Tähän soppaan tulee sattumia, joita rakastan: pieneksi kuutioitua juuriselleriä tai lanttua sekä porkkanaa. Tämäkin keitto, kuten tuo kookosmaitoon tehty, ovat täysin vegejä.
Jaksetaan siis vielä viikko pidätellä itseämme, hörpitään keittoja ja arkipastoja ja sitten peto on irti. Sienisalaattia! Italiansalaattia! Lasimestarinsilliä! Sinappimunakoisoa!






